Festivalul de Film de la Berlin 2015: Lista castigatorilor
15/02/2015
Cea de-a 65-a editie a galei Festivalului de Film de la Berlin s-a incheiat prin decernarea marelui premiu, Ursul de Aur, cineastului iranian disident, arestat la domiciliu, Jafar Panahi, cu filmul Taxi.
Lista castigatorilor Festivalului de Film de la Berlin 2015
Ursul de Aur pentru cel mai bun film - "Taxi", de Jafar Panahi
Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - "El Club/ The Club", de Pablo Larraín
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Radu Jude, pentru "Aferim!", si Malgorzata Szumowska, pentru "Body"
Ursul de Argint pentru cea mai buna actrita - Charlotte Rampling, pentru rolul din "45 Years", de Andrew Haigh
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Tom Courtenay, pentru rolul din "45 Years", de Andrew Haigh
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Patricio Guzmán, pentru "El botón de nácar/ The Pearl Button"
Premiul "Alfred Bauer" pentru noi perspective in arta cinematografica - "Ixcanul/ Ixcanul Volcano", de Jayro Bustamante
Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - "Hosanna", de Na Young-kil
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - "Bad At dancing", de Joanna Arnow
Premiul juriului sectiunii de scurtmetraje (Audi Short Film Award) - "Planet Σ", de Momoko Seto
Premiul pentru cel mai bun film de debut din sectiunea Panorama - "600 Millas", de Gabriel Ripstein
Ursul de Argint pentru realizari artistice si tehnice deosebite - Sturla Brandth Grøvlen pentru imaginea filmului "Victoria", de Sebastian Schipper; Evgeniy Privin si Sergey Mikhalchuk pentru imaginea filmului"Pod electricheskimi oblakami/ Under Electric Clouds", de Alexey German
Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2015 - "Dissonance", de Till Nowak
Ursul de Aur pentru intreaga cariera - Wim Wenders
Premiul Berlinale Camera - regizorul Marcel Ophüls, istoricul de film Naum Kleiman, activistii si fondatorii Slow Food Alice Waters si Carlo Petrini
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competitie - "El botón de nácar", de Patricio Guzmán
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din sectiunea Panorama - "Ned Rifle", de Hal Hartley
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din sectiunea Forum - "Histoire de Judas", de Rabah Ameur-Zaïmeche
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competitie - "Taxi", de Jafar Panahi
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama - "Paridan az Ertefa Kam/ A Minor Leap Down", de Hamed Rajabi
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum - "Il gesto delle mani/ Hand Gestures", de Francesco Clerici
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama - "Que Horas Ela Volta?", de Anna Muylaert
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - "Zurich", de Sacha Polak
Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competitie - "Victoria", de Sebastian Schipper
Premiul Label Europa Cinemas - "Mot Naturen", de Ole Giæver si Marte Vold
Premiul Teddy pentru cel mai bun film - "Nasty Baby", de Sebastián Silva
Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar - "El hombre nuevo/ The new man", de Aldo Garay
Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj - "San Cristóbal", de Omar Zúñiga Hidalgo
Premiul juriului Teddy (sectiune care militeaza pentru drepturile minoritatilor sexuale) - "Stories of our lives", de Jim Chuchu
Premiul Special Teddy - Udo Kier
Premiul Made in Germany - Perspektive Fellowship - Oskar Sulowski, pentru "Rosebuds"
Premiul Dialogue en Perspective - "Ein idealer Ort/ A Perfect Place", de Anatol Schuster; mentiune speciala - "Im Sommer wohnt er unten/ Summers Downstairs", de Tom Sommerlatte
Premiul Caligari - "Balikbayan #1 Memories of Overdevelopment Redux III", de Kidlat Tahimik
Premiul pentru pace - "The Look of Silence", de Joshua Oppenheimer
Premiul Amnesty International - "Tell Spring Not to Come This Year", de Saeed Taji Farouky si Michael McEvoy
Premiul Heiner Carow - B-Movie: "Lust & Sound in West-Berlin", de Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange
Premiul Think: Film - Oskar Dawicki pentru "The Performer", de Maciej Sobieszczanski si Lukasz Ronduda; "Untitled/ Human Mask", de Pierre Huyghe; mentiune speciala - "Thamaniat wa ushrun laylan wa bayt min al-sheir/ Twenty-Eight Nights and A Poem", de Akram Zaatari
Premiul publicului pentru un film de fictiune din sectiunea Panorama - "Que Horas Ela Volta?/ The Second Mother", de Anna Muylaert
Premiul publicului pentru un documentar din sectiunea Panorama - "Tell Spring Not to Come This Year", de Saeed Taji Farouky si Michael McEvoy
Premiul cititorilor Berliner Morgenpost - "Victoria", de Sebastian Schipper
Premiul cititorilor Tagesspiegel - "Flotel Europa", de Vladimir Tomic
Premiul cititorilor publicatiei LGBT Siegessäule - "Zui Sheng Meng Si", de Chang Tso-Chi
Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: Gema Juarez Allen (Argentina) si Abner Benaim (Panama), pentru "Biencuidao"
Arte International Prize - Marcela Said (Chile), pentru "Los Perros"
Premiul Dolby - Warren Santiago (Thailanda, Filipine)